Er is goed en minder goed nieuws te melden over het planten van bomen.
Eveline Spronk zegt: “Het goede nieuws is dat de gemeente Oldebroek volop bomen in de openbare ruimte plant. Een aantal plaatsen daarvan is ook benoemd in het bomenplan dat Groentje enkele jaren geleden heeft overhandigd. Na uitgebreide voorbereiding is een groot aantal van onze potentiële plaatsen opgenomen in het bomen-poot-programma van de gemeente.” Ook Alida Bosma kan goed nieuws brengen: “Op privéterreinen zijn de afgelopen periode maar liefst 500 fruitbomen geplant, via Groentje en de gemeente. Op veel plaatsen zijn we dus met elkaar goed bezig!”
Het is helaas niet allemaal rozengeur. Het slechte nieuws is dat op privéterreinen ook regelmatig gekapt wordt. Michiel Werner zegt: “Daar moet een eind aan komen, de regelgeving in de vorm van de huidige kapverordening, is onvoldoende. Op veel plaatsen wijken grote volgroeide bomen voor het bouwen van winkels of woningen. Natuurlijk, ook Milieu- en Natuurvereniging Groentje vindt dat er gebouwd moet worden. Maar met creativiteit kan vaker prima rekening gehouden worden met een overlevingsstrategie voor de bestaande volwassen boom. De overheid zou hier een bepalende en regisserende rol in moeten spelen. Als het echt niet anders kan, leg dan in de te verlenen vergunning een herplantplicht vast. En niet een babyboompje maar meteen een flinke dame!”
Bomen zijn goed voor ons leefmilieu. In de zomer geven ze koelte, ze nemen CO₂ op en remmen daardoor af dat de omgevingstemperatuur verder stijgt. Bij wegen zorgen ze voor geluiddemping en filteren stof uit de lucht. Wist u dat bomen het beste geplant kunnen worden in de periode december tot en met maart? Nog even te gaan dus. Kijk rond in je tuin waar een mooie boom geplaatst kan worden en kom in actie! De tip van Groentje voor de komende maand is: Plant een boom en gooi minimaal een halve zak bemeste tuingrond rondom de wortels. En zeker het eerste jaar: geef de jonge boom in droge periodes regelmatig een emmer water. Met al die bomen blijven de dorpen van de gemeente Oldebroek mooi en prettiger om in te wonen. Aan de slag!
Dit artikel is gepubliceerd in de Huis aan Huis krant / Veluwe Koerier

